top of page

Pustynie, góry, jeziora i 100 000 zł dla Hospicjum

Nigdy niezasiedlony przez ludzi i niemal w całości pokryty lądolodem. Niełatwo wyobrazić sobie trudniejsze warunki do życia, niż śnieżna pustynia, czyli połączenie przenikliwie zimnego, suchego powietrza i pokrywy lodowej o grubości dwóch i pół kilometra. Wiatr nigdy nie przestaje tam wiać, a „latem” termometr pokazuje – 35 °C. Trudno o stabilny ląd, dlatego najbezpieczniejszym schronieniem jest statek. Spacer jest wyczynem, a Marek Rybiec właśnie przebiegł tam 250 kilometrowy ultramaraton - ostatni z serii 4 Deserts.


Na początku tego roku podjął się podwójnego wyzwania: przebiegnięcia 4 ultramaratonów, każdego na innej pustyni świata oraz zebrania 100 000 zł na rzecz zakupu wyposażenia medycznego Poradni Leczenia Bólu w Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa. Dziś jego szyję zdobią medale zdobyte na Gobi, Atacamie, pustyni Namib i Antarktydzie, a na koncie zbiórki, dzięki darczyńcom i innym bohaterom, widnieje suma 108 540 zł. Dotychczas jedynie trzem Polakom udało się ukończyć cykl 4 morderczych ultramaratonów w ciągu jednego roku. Pomyślne zakończenie biegu na Antarktydzie pozwoliło Markowi Rybcowi stać się czwartym Polakiem w tym gronie oraz pierwszym, który przebiegł 5 biegów z cyklu po sobie. Wartym docenienia jest nie tylko wyjątkowy wyczyn sportowy, ale też jego szczytny cel: wsparcie osób zmagających się z chorobą onkologiczną i stabilizacja działalności Hospicjum.


Podwójne Wyzwanie to Fundusz typu venture philantrophy, zainicjowany przez Koalicję Prezesi - wolontariusze, który łączy osoby, dla których ratowanie cennych inicjatyw społecznych jest ważne, z organizacjami w potrzebie. Osoba, która chce zostać jego bohaterem realizuje dwa wyzwania: jedno sportowe oraz drugie związane ze zbiórką środków na wybrany cel. Hospicjum ma czworo Bohaterów. Do Marka Rybca dołączyli: Marek Wikiera, który w czerwcu 2018 podjął się ukończenia ekstremalnego triathlonu „Harda Suka” (4.5 kilometra pływania w Zalewie Orawskim, 225 kilometrów rowerem dookoła Tatr i 55 km biegu przez całe Polskie Tatry), Marek Jurkiewicz, który zbiórce na rzecz Poradni Leczenia Bólu zadedykował 119 km trasy górskiego biegu Salomon Cappadocia Ultra Trail w Turcji. By to wyzwanie zaliczyć, musiał przebiec ten dystans w mniej niż 24 h! W gronie Bohaterów jest również Marta Różacka z wyzwaniem Castle Triathlon na trasie: 1,9 km pływania w rzece Nogat, 90 km jazdy rowerem i 21,1 km biegu.


Podwójne Wyzwanie ma również organizacja, która jest beneficjentem Funduszu. Otrzymane środki musi wykorzystać na budowanie finansowej samodzielności i stabilności. W tym zadaniu Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa pomaga zespół ekspertów i ekspertek powołany przez Koalicję Prezesi-wolontariusze.


bottom of page