top of page

Ferdynand Magellan odkrył i powiedział światu o istnieniu Patagonii. Marek Rybiec i Darek Pietluszen

250 kilometrowy ultramaraton przez góry Patagonii w Ameryce Południowej. Słońce, piach, kamienie ciągnące się po horyzont i nadludzki wysiłek potrzebny, by wciąż biec przed siebie.

Marek Rybiec podjął się przebiegnięcia w 2018 roku całego cyklu „4 deserts” obejmującego 4 ultramaratony 250 km każdy, na 4 pustyniach: na Saharze – najgorętszej pustyni świata, na Gobi – najwietrzniejszej pustyni, Atacamie – najbardziej suchej pustyni i w Antarktyce – najzimniejszej pustyni świata. Cykl ten należy do najbardziej ekstremalnych wyzwań sportowych na świecie. Przed podjęciem tego wyzwania Marek Rybiec wraz z kolegą Darkiem Pietluszenko w listopadzie tego roku, wyruszy na podbój Patagonii – ich celem jest ukończenie 7 dniowego biegu 250 km z plecakiem przez góry Ameryki Południowej. Wszystko po to, by umożliwić sparaliżowanej Basi Bagorro komunikację ze światem.


Basia urodziła się jako zdrowa dziewczynka. Mając niecałe dwa latka, na skutek wypadku doznała uszkodzenia mózgu, w następstwie którego straciła możliwość poruszania się oraz komunikacji werbalnej. Jej życie to pasmo operacji, rehabilitacji, pobytów w niezliczonych klinikach i szpitalach. Mama szesnastoletniej dziś Basi prowadzi ciągłą walkę, by stan dziewczynki nie uległ pogorszeniu. W ich życiu pierwszy raz od wypadku pojawiła się szansa, by mogły ze sobą porozmawiać. Basia testowała C-Eye. Pozytywne wyniki podjętych prób, pokazują, że z pomocą tego urządzenia jest to możliwe.

C-Eye to urządzenie, które umożliwia komunikowanie się, pracę na komputerze i naukę pisania za pomocą wzroku, poprzez poruszanie gałką oczną. Jego cena, wraz z kosztem przygotowania do użytkowania - 50 tys. zł. - sprawia jednak, że znajduje się poza zasięgiem rodziny dziewczynki. Marek Rybiec zawodowo zajmuje się funduszami inwestycyjnymi ; jest także ojcem trójki dzieci i mężem. Przez ostatnie 5 lat był prezesem zarządu spółki Skarbiec TFI. Wśród jego sportowych osiągnięć są maratony i ultramaratony. Teraz podejmuje nowe, potrójne wyzwanie: chce przebiec Patagonię, zebrać pieniądze na C-Eye dla Basi i zachęcić innych do wspierania cennych inicjatyw społecznych.


Tygodniową walkę Marka i Darka w górach Patagonii można będzie śledzić na stronie www.4deserts.com.


Dołącz do wyprawy! Spokojnie – Patagonię przebiegnie Marek wraz z Darkiem. Ty pomóż usłyszeć, co do powiedzenia światu ma Basia. Wesprzyj zbiórkę na stronie www.potrojnewyzwanie.pl


W zbiórce funduszy na rzecz Basi i promocji idei wspierania cennych inicjatyw społecznych, w czasie biegu Marka wspierają Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacja Integracja oraz Koalicja Prezesi Wolontariusze.

bottom of page